“Щоб змінити людей, їх потрібно любити. Вплив на них пропорційний любові до них”. Й.Г.Песталоцці

ЦІКАВЕ ПРИРОДОЗНАВСТВО

ЛЮДИНА І ЇЇ ТІЛО
ЩО ТАКЕ АНАТОМІЯ?
Лікування виникло раніше, аніж зхявуилися дані про будову тіла тварин і людини. Однак поступово ці дані нагромаджувались. Розтин тіл тварни, лікування поранених -
поповнювали знання про будову людського організму.
Поступово давні медики усвідомили: потрбіно постіно і цілеспрямовано вивчати будову живих організмів. так народилася анатомія - наука про форму, будову і розвиток організму. 
Назва походить від грецького слова "розсікаю".
СКЕЛЕТ І М`ЯЗИ
Усі кістки, що є в людському організмі, складають скелет. Навіщо він потрбний? З одного боку, скелет - це "збруя" всередині якої заховані наші органи. Вона захищає органи від ударів та інших шкідливих дій зовнішнього світу. 
Мозок надійно захований у черепну коробку; легені й серце оточені ребрами; органи, що розміщені внизу живота, вдало розташувалися в міцній чаші тазових кісток. З іншого боку, скелет - це опора, своєрідна "вішалка", необхідна для того, щоб тіло не бгалося, не мало вигляду безформної маси.
Трішки зігнутий хребетний стовп стоїть вертикально. Зверху на нього насаджений череп, внизу хребет сполучений з чашею таза. Вона, в свою чергу, двома западинами надіта на стегнові кістки, які через колінні суглоби сполучені з кістками  гомілки. 
А кінцівки спираються на кістки стопи. Ось така міцна вертикальна конструкція! А особливість цієї конкуструкції в тому, що вона може рухатись. І в цьому ще одне важливе призначення скелета.
Парактично усі кістки з допомогою суглобів і дуже міцних зв`язок сполучені рухомо, але самі по собі вони рухатися б не змогли. Робити це їх змушують м`язи. М`язи прикріплюються до кісток сухожиллями і складаються з волокон, які мають здатність скорочуватись. Волокна скоротились - м`яз став коротшим і товстішим. Якщо укоротившийся м`яз на внутрішньому боці руки, рука зігнулася. Водночас м`язи на зовнішній поверхні руки повинні бути розслабленими.
Так, завдяки точно узгодженим розслабленням і скороченням м`язів, наше тіло може здійснювати будь-які рухи.
СЛІДКУЄМО ЗА СВОЄЮ СТАТУРОЮ
Для того щоб стати найдним захистом і опорою, скелет повинен вирости і зміцніти. У малюків кісточки ще м`які, а м`язи слабенькі. З часом вони розвиватимуться і міцнітимуть. За цей час зі скелетом можуть статися неприємні речі. 
Якщо хребет викривлений вправо чи вліво, лікар постаивть діагноз: сколіоз. І це не лише негарно.
Хребетний стовп складається з окремих хребців. У центрі кожного є отвір. отвір хребція, розміщеного нижче, знаходиться точно під отвором поперднього. Всі разом вони утворюють канл, в якому знаходитьс я спинний мозок. Хребці, як намистинки, нанизані на "ниточку" - спинний мозок. Ця "ниточкас" досить товста й міцна.  Вправо і вліво від неї парами розгалужуються нерви, так само як гілки від стовбура дерева. Між хребцями є дірочки. Нерви, проходячи крізь ці дірочки, прямують до внутрішніх органів, укорінюються  в кожний орган  і регулюють його діяльність. А коли виникає непотрібний згин хребта, хребці зміщуються. Хребці змістилися - дірочка звузилася. Дірочка звузилася - нерв затиснувся. І ось нормальне регулювання  органа, до якого прямував цей нерв, порушене, і починається хвороба.
Як же цьому запобігти?
Насамперед - хода має бути величною, спина випрямленою. По-друге, потрбіно слідкувати за  тим, як ти сидиш. Це, звичайно, важко. Допомогти можуть лише міцні, сильні м`язи. Вони візьмуть на себе левову частку навантаження, стануть, так би мовити м`язовим корсетом. І, зрозуміло: щоб придбати такий такий корсет, слід дружити з ранковою зарядкою, займатися спортом, якомога більше рухатися. зусилля виправдовуються: гнучкий, здоровий хребет подарує тобі довгу молодість, допоможе уникнути багатьох неприємних хвороб.
ШКІРА

Шкіра - це наш єдиний одяг від природи. на штанях з часом можуть протертися  дірки. шкіра ж ніколи не завдає нам подібних прикрощів. Вона завжди новенька і завжди до міри. 
А все тому що вона постійно відмирає іц постійно відрожуєтьтся знову.
Шкіра складається з двох шарів. Нижній шар багатий на кровоносні судини і нерви. В ньому безліч мязових клітин, еластичних волокон. Там знаходяться потові, сальні залози і корені волосся. Цей шар забезпечує міцність шкіри. Він утворює численні сосочки, які випинаються у верхній шар. Від розміщення цих сосочків залежить малюнок шкіри, її борозни і  складки.
Верхній шар шкіри називають епідремісом. Епідерміс також складається з кількох шарів. У деяких місцях число шарів сягає 30. Найнижчі з них дуже чутливі.Їхня робота - утворювати нові клітини. Ледве народившись, молода кілтина прямує на поверхню. Вона позбувається живлення і відмирає. Поврехні така клітинка досягає вже у вигляді бусочки. Всі разом лусочки утворюють роговий шар епідермісу. Клітини лусочки постійно злущуються і відразу замінюються на нові. Подібне оновлення роговогог шару відбувається за 7-11 днів.
Коли лусочки шкіри залишають її поврехню, вони забираються із собою величезну кількість шкідливих мікробів і просто бруду. Так що шкіра не просто одягає нас, а й надійно захищає.

ЩО ЩЕ ВМІЄ ШКІРА?
Шкіра - це дивовижний витвір природи. Вона має кілька "спеціальностей". Перша - захищати від механічних, хімічних та ніших влпивів організм людини.
А ніші?
Внаслідок роботи внутрішніх органів виділяється велика кількість тепла. Цим теплом можна було б закипятити близько семи відер води. Однак нам закипати досить небезпечно! Отже потрібно охолоджуватись! над цим трудяться оптові залози, заховані в глибокому шарі шкіри. Вони весь час зволожують поверхню шкіри потом. піт постійно випаровується і водночас забирає тепло. Якщо ти здоровий, ти навіть не помічаєш цього.
Це друга "спеціальність "шкіри: вона рятує нас відж внутрішнього перегрівання.
Цікаво, а якщо всю воду,яка виходить з потом за добу, зібрати - можна три рази чаю випити? Ні, не можна. У цій воді розчинені різні не потрібні нашому організмові речовини: всілякі солі, молочна кислота, сполуки азоту.  Ось чому піт на смак гірко-солоний. шкіра допомагає організму позбутися цих гірко - солоних речовин. Це і є її третя спеціальність.
Є й четверта. Ви знаєте, що в глибокому шарі шкіри безліч кровеносних судин. Вони дуже тоненькі, іноді тонші за волосину. ОДнак їх так багато, що в них може зберігатися цілий літр крові. навіщо це? Про запас. Коли ти дивишся передачу по телевізору або читаєш, цей літр крові тобі, звичайно, не потрібен. Проте, якщо ти копаєш грядки, йдеш у тривалий похід - цій крові доведеться попрацювати. І вже вкрай вона необхідна, коли в людини на тілі рана і втарчена велика кількість крові. Отже четверта спеціальність шкіри - зберігання крові.

А чи знаєте ви, що без нормальної роботи шкіри наші кістки були б неміцними, крихкими? Для міцності кісток потрібний кальцій, а для того щоб цей кальцій кісткова тканина могла засвоїти, необхідний вітамін D.  Так ось, вітамін D продукує шкіра. Причому лише за умови, коли ти знаходишся на сонці. Особливо багато вітаміну утворюється під впливом вранішніх і вечірніх променів сонця. ось така пята, дивовижна спеціальність шкіри.

 


БАКТЕРІЇ І ВІРУСИ


Бактерії є скрізь — у повітрі, воді, ґрунті, на нашому тілі. 
Коли під мікроскопом роздивитися свої руки, парти, стільчики, можна побачити багато цікавого, а саме: різні мікроби — бактерії. Бактерії дуже і дуже маленькі, менше найменших комах, навіть комашка порівняно з ними величезна, як гора.
Ось крапля води, подивіться, скільки в ній мікробів! Ви нічого не бачите? Правильно, тому що мікроби дуже маленькі, менше крапельки, і їх так просто не розгледіти.
Для того щоб побачити мікробів, потрібний спеціальний прилад — мікроскоп, який збільшує предмети у сотні разів. Ми поклали крапельку на скло мікроскопа і тепер бачимо мікробів, які живуть у краплі води. Крапелька така маленька, зате скільки в ній мікробів!!! Ось так виглядають різні мікроби і бактерії під мікроскопом. Якщо ви намалюєте олівцем одну точку, то там уміщатиметься двісті п’ятдесят тисяч бактерій! Бактерії знаходяться скрізь. Вони є в ґрунті, у воді, в їжі, в повітрі, в дощі. Бактерії живуть у тваринах і навіть у нас! Якби не було бактерій, на Землі не існувало б життя. Був би один пісок, як на Місяці.
Бактерії з’явилися багато років тому. 
За формою бактерії можуть мати вигляд точки, кульки, коми, ниточки, ланцюжка, палички, спіралі. Більшість бактерій живляться залишками рослин і тварин. Є корисні бактерії. Вони очищають довкілля від забруднення і збагачують ґрунт поживними речовинами, допомагають перегнивати листю, що впало на землю, беруть участь в утворенні корисних копалин, підтримують запаси вуглекислого газу і кисню в атмосфері. Бактерії, які живуть глибоко під водою, допомагають створити лосьйон для ефективного захисту шкіри від згубних сонячних променів. Тисячоліттями людина використовувала молочні бактерії для виготовлення багатьох молочних продуктів. Якщо до молока додати бактерії, вийдуть кисле молоко, кефір, йогурт, сир. З оцтової бактерії виготовляють закваску для квасу. Також бактерії допомагають з тіста зробити хліб. Бактерії допомагають жуйним тваринам, антилопам, коровам, лосям, козам, коням, перетравлювати рослинну їжу. У кишківнику людини живуть бактерії, які допомагають процесам травлення, перешкоджають діяльності хвороботворних мікроорганізмів. А є - хвороботворні. Оселяючись в організмі людини, вони викликають різноманітні захворювання.
.


ЗВІРІ
Форма і розміри тіла звірів відзначаються великою різноманітністю. Звірі чудово пристосувалися до різних способів пересування, добування корму й життя у несхожих природних умовах. Серед звірів найбільше наземних тварин. Одні наземні звірі живуть у лісах, а інші — на відкритій місцевості. Є лісові звірі, які майже все своє життя проводять на деревах (білки) і влаштовують там гнізда. Напівдеревний спосіб життя — в куниць і горностаїв, які багато часу перебувають на землі, але чудово лазять по деревах. Для ведмедя, лося, оленя і козулі ліс є місцем здобування корму і надійним укриттям. У них добрий слух і нюх, а зір не надто гострий. На відкритих просторах тварин, наприклад, антилоп, рятують гострий зір та швидкий біг. Ті, що не можуть утекти (бабаки, хом’яки) — ховаються в норах. Кроти проводять все життя під землею, де зір не має значення, але гарний нюх завжди стане у пригоді.
Є серед звірів тварини, які все життя проводять у водному середовищі (кити, дельфіни). На морських тварин водний спосіб життя наклав глибокий відбиток. Їхні кінцівки перетворилися на ласти. Іноді кита неправильно називають рибою. Не повторюйте цієї помилки! Інші (тюлені й моржі) у воді живляться, а для розмноження виходять на суходіл. Бобер і ондатра тісно пов’язані з водою, хоча й на суходолі проводять багато часу.

ЦІКАВІ ФАКТИ ПРО ТВАРИН
Як відомо, найкращий друг людини — собака. Я б не обмежувався тільки чотирилапими, а відніс всіх тварин до найкращих друзів людства. Адже будь-який представник тваринного світу дивним чином своєю присутністю прикрашає і радує наше життя. При цьому існує безліч цікавих фактів про тварин, про які ми навіть не підозрювали. Тому сьогодні говоримо про цікаві факти про тварин, комах, птахів, риб і інших представників живого світу. Загалом все найцікавіше, що може змусити нас здивуватися.
1. Ви знали, що курка несе близько 200 яєць на рік.
2. Чау-чау єдина собака з не рожевим язиком.

3. Довгострокова пам’ять золотої рибки складає всього 3 секунди.
4. Акула-молот за один раз може зробити виводок в кількості 30-40 акулят.
5. Перше тварина, яка побувала на Місяці — черепаха.
6. Верблюд легко може прожити без краплі води протягом 2 тижнів.
7. Щури можуть прожити довше всіх без води.
8. У річці Амазонка живе унікальний рожевий дельфін.
9. Черепахи схожі тривалістю свого життя з людьми. Як і у людей довгожителями вважаються ті, які досягають 100 років.
10. Безхребетними є близько 95% живих організмів нашої планети.
11. Всього за багаторічну історію вивчення флори і фауни, вчені нарахували близько 1млн. 100 тис. видів членистоногих, 9 тис. видів ссавців, понад 24 тис. видів риб, 8 тис. плазунів, 5 тис. земноводних, а також 260 тис. видів рослин.
12. Тільки уявіть, тарантул може обійтися без їжі близько 2 років.
13. А ви знали такий цікавий факт, що мурахи зовсім не сплять?
14. Улюблений колір комарів синій.
15. Найбільше комарі люблять кусати дітей.
16. Attacus Atlas — найбільший нічний метелик. Розмах його крил досягає 30 сантиметрів.
 17. Кішки страшенно не люблять, коли їх чіпають. Для них це навіть невеликий стрес.
18. До речі, саме від комарів страждає велика частина людства Землі, при чому деякі з випадків закінчуються смертельно.
19. У світі близько 2500 видів комарів.
20. Омари мають синій відтінок крові.
21. Хвіст павича, а точніше його пір’я, в довжину становить близько 2 метрів.
22. Одні з живих істот на Землі, які зовсім не хворіють — акули.
23. Дельфіни, коли сплять одне око завжди залишають відкритим.
24. Дитинча слона виношується протягом 22 місяців, а північноамериканського опосума —
      всього 8 днів.
25. Комахи дихають всім свої тілом, оскільки легких у них немає.
26. Найбільша тварина на землі — блакитний кит.
27. Дорослий бобер може досягати ваги рівної 30 кг.
28. Тільки уявіть вага язика блакитного кита складає приблизно стільки ж, скільки вага
      середньостатистичного слона.
29. Довжина пташки колібрі-бджілки становить близько 5 сантіметрів.30. У страусів самець піклується про відкладенні яйця.
31. Цікавий факт, за півроку при хороших умовах 2 щури можуть створити потомство близько  1 млн осіб.
32. Корови, коні і слони завжди сплять стоячи.
33. Вбивство панди в Китаї карається смертною карою.
34. Уявіть, тарган одне з тих комах, яке може жити без голови, поки не помре від голоду.
35. Собаки мають рівень чарівності в 100 разів краще, ніж люди.
36. Білки часто забувають, куди сховали насіння, а завдяки цьому виростають сотні рослин.
37. Зуби акули оновлюються кожні 8 днів.
38. Розмір гігантського кальмара настільки великий, що тільки одне його око за розміром такий же, як баскетбольний м’яч.
39. Медузи з’явилися на Землі задовго до динозаврів.
40. Цікаві факти про тварин, а точніше про вовків, що вони виють не так на місяць, а для спілкування зі своєю зграєю.
41. Знаменита сумка кенгуру є тільки у самок.
42. На Землі близько 3 унікальних білих носорогів.

43. Зграя риб може складатися з 1 млрд особин одного вида.
44. Хом’яки мають дуже поганий зір, але крім цього ще і в чорно-білих тонах.
45. Назва відомих всім комахам «сонечка» на всіх мовах світу нерозривно пов’язане з богом і небесами.
46. Найперша тварина, яку клонували це вівця.
47. Одна з найкрасивіших риб -риба-крилатка.
48. Білки за тиждень з’їдають кількість їжі рівній їх масі тіла.
49. Єноти, також, як і ведмеді, впадають в зимову сплячку.
50. Дельфіни, як і люди мають легкі, а не зябра.
51. Кількість голок середньостатистичного їжака досягає близько 10 тисяч.
52. Дитинча жирафа починає ходити вже через годину після свого народження, щоб бути в строю зі зграєю.
53. У тигрів в нічний час доби зір краще в 6 разів, ніж у людини.
54. Вага тільки народженого слона складає близько 100 кілограм.
55. Довжина найбільшої черепахи, яка коли-небудь жила на нашій планеті досягає близько 4 метрів.56. Ось так ось виглядають щойно народжені панди.
57. Борсуки передають свої нори в спадок нащадкам.


ТВАРИНИ

Тварини — це організми, які живляться вже готовими органічними речовинами, створеними іншими організмами.
                               

Тобто до Царства тварин належать організми, які для створення органічних речовин, з яких складається організм, використовують інші організми. Ними населені всі країни і континенти.

ЧИ ЗНАЄТЕ ВИ ТВАРИН?
Гострі зуби, хижу вдачу –
В річці всі від неї плачуть.

В лісі тваринка живе полохлива,                                          Я пасуся на лужку
Добра, пухнаста, та дуже ляклива.                                       В хутряному кожушку.
Вушки вона притискає свої,                                                  Гострі рожки бе-бе-бе,
Шурхіт усякий лякає її.                                                          Налякаю я тебе.

Птах моторний,                                                                       Відкриваються щоночі
Як сажа чорний,                                                                      Величезні її очі.
Їсти черв’яків мастак                                                             Землю темрява вкрива-
Це спритний звичайний.                                                        Полювать летить ...

                                 
 В лісі у норі живе,                                                                 Як на гойдалках на вітках
Дуже хитрою сливе.                                                               Вони плигають у клітках.
Низька тварина ця на зріст,                                                   Граються, кривляються,
Хутро руденьке,пишний хвіст.                                              Разом забавляються.
Найкраща в лісі витівниця.                                                   А веселі ці малята-
Ну що, впізнали? Це .                                                            Пустотливі....

Він незграбний і товстий,                                                     Є горішки і грибочки
Завжди він чомусь сумний.                                                   У дуплі на мотузочку.
А на лобі в нього ріг,                                                              Плигаю по гілочкам,
Ця тварина ....                                                                         Я – руденька .....

На зеленому лужку                                                                Заповзята трудівниця,
Плига сірий в кожушку.                                                         Вона праці не боїться.
Куций хвостик, довгі вушки,                                                 Дуже сильна ця комаха
В лубяній живе ізбушці.                                                         Називається.....
                                  


У савані проживає,                                                                  Має жало ядовите,
Чорно-білі смужки має.                                                          Як вірьовка в’ється.
І весела, і пригожа,                                                                  Спритна, влучна та холодна.
На конячку нашу схожа.                                                         Як вона зоветься?...

На дні річному проживаю,                                                     Хто з вас цю тварину знає?
Я небезпечні клешні маю,                                                      Хто скоріше відгадає?
Довгі вуса, чорні очі,                                                              Гладенький бочок,
А вперед іти не хочу!                                                              Рожевий п’ятачок,
                                                                                                  І хвостик – крючок!
                                 

В залежності від того, якими організмами тварини харчуються, вони поділяються на хижих, травоїдних і всеїдних.

Хижаки харчуються в основному мешканцями тваринного Царства. Інакше їх називають м’ясоїдними. До хижих тварин ставляться: леви, тигри, вовки, крокодили, акули, щуки, яструби, змії, орли. Загалом, ті тварини, з якими не дуже б хотілося зустрітися один на один в безлюдному місці. З домашніх тварин до хижаків відносяться кішки і собаки.

А у травоїдних або, як їх ще називають, рослиноїдних тварин у раціоні переважають мешканці сусідніх Царств, в основному — Царства рослин. До травоїдним відносяться: коні, кози, корови, слони, жирафи, черепахи, зайці і багато видів птахів і риб.

Є в природі і всеїдні тварини, яким все одно, чим харчуватися, — будь то рослини, квіти або тварини. До всеїдних тварин відносяться, наприклад, єжи, горобці, ворони, бурі ведмеді.

Тварин так багато, що для їх вивчення доводиться дуже складним чином ділити Царство тварин на подцарства, подцарства — на типи і так далі.

Але ми зараз цим займатися не будемо, а просто подивимося на кілька окремих груп тварин:
комахи;
риби;
земноводні;
плазуни;
птахи;
ссавці.

Саме з цими групами тварин ми зазвичай стикаємося в житті.

Комахи
Комахи - найчисленніша група тварин. До неї належать метелики, жуки, мурашки, метелики, бабки, коники, джмелі та багато інших комах. Вони стрибають, бігають, повзають, літають, плавають.
За якою істотною ознакою їх об'єднали в одну групу?
Шість ніг - це істотна ознака комах.
Її тіло поділено на 3 частини: голова, груди, черевце. На голові є очі, вусики і рот. За допомогою вусиків вони відчувають запах. Нюх у комах дуже добрий, це допомагає їм у пошуках їжі.

Риби
В океанах, морях, річках і ставках живуть риби.
Тіло у них складається з голови, тулуба, хвоста. Воно сплюснуте з боків і вкрите лускою та слизом. Завдяки такій будові тіла, риби швидко рухаються у воді. Плавають риби за допомогою хвостового плавця, якому допомагають інші плавці. Дихають зябрами, киснем, розчиненим у воді. Риби морів і океанів живуть у солоній воді, а риби річок і ставків - у прісній.

Земноводні
Жаби і тритони - це земноводні, їхнє тіло вкрите м'якою, слизькою ,вологою шкірою. Воно складається з голови, шиї, тулуба, передніх і задніх ніг. У деяких є хвіст.
Якщо шкіра пересохне, тварина загине. Усі земноводні дихають киснем повітря. Вони не можуть довго перебувати під водою. Тому частину життя земноводні проводять на суші, а частину — у воді.

Плазуни
Черепахи, ящірки, змії, крокодили - це тварини, яких називають плазунами. Чому? На суші вони рухаються «плазуючи», тобто тягнуть своє тіло по землі. Тіло плазунів укрите сухими лусочками. У черепах ці лусочки зрослися й утворили міцний панцир.
Тіло складається з голови, тулуба, хвоста. Час від часу плазуни линяють, тобто скидають стару шкіру. Вони живуть повсюди (у воді, лісах, пустелях, степу, горах) немає їх лише там, де дуже холодно. Взимку вони залягають у сплячку.

Птахи
Ці тварини добре пристосувались до польоту. Тіло вкрите пір'ям, яке добре захищає від холоду - це істотна ознака птахів.
Розміри дуже різні. Птахи є окрасою природи та її друзями.

Звірі (ссавці)
Вкрите шерстю тіло і вигодовування малят молоком - це істотні ознаки звірів. За цими ознаками вони відрізняються від інших тварин.
Всі звірі народжують малят живими і вигодовують їх молоком.

ЗНАЧЕННЯ ТВАРИН
Значення тварин. як і рослин, у природі величезне. 
Наші далекі предки, які жили 100-150 тис. років тому, знали диких звірів, птахів, риб та інших тварин. Життя первісних людей багато в чому залежало від полювання й рибальства. М’ясо впольованих тварин було основною людською їжею. З шкур убитих звірів виготовляли одяг, з кісток – ножі, скребачки, голки, наконечники для списів. Сухожилля використовували замість ниток для зшивання шкур і як тятиви для луків. Успіх полювання залежав не тільки від сили й спритності мисливців, а й від уміння виявити гніздо птаха, знайти потрібний слід, вибрати найкращий час для облави. Людина мусила також остерігатися хижаків, відрізняти отруйних змій від неотруйних.
Вивчивши повадки диких звірів, стародавні люди зуміли приручити деяких їх них. Першою свійською твариною став собака, якого використовували, як цінного помічника на полюванні. Згодом з’явилися свійські свині, рогата худоба, птиця. З часом роль тварин у людському життя змінилася. Зменшилося значення диких звірів як джерела їжі, бо свійські тварини стали давати м’ясо, шерсть і молоко. Проте в людини з’явилися нові вороги з тваринного світу – різні комахи, які шкодили культурним рослинам.
Ми знаємо, що багато рослин запилюється тільки тваринами, що тварини відіграють велику роль у розповсюдженні насіння деяких рослин. Вони, як і бактерії, беруть дуже активну участь в утворенні грунту. Дощові черв’яки, мурашки та інші дрібні тварини постійно вносять у грунт органічні речовини, роздрібнюють їх і таким чином сприяють утворенню перегною. Через нірки, вириті ними, легше проникають до коріння рослини вода й повітря. Зелені рослини збагачують повітря киснем, потрібним для дихання всіх живих істот. Частина тварин живиться  рослинами, а хижаки – травоїдними тваринами. Отже, тварини не можуть існувати без рослин. Але й життя рослин залежить від життєдіяльності тварин.
Велике санітарне значення тварин у природі: вони знищують трупи ін. тварин, рештки відмерлих рослин та опалого листя. Багато водяних тварин очищують воду. А чистота води для життя так само важлива, як і чистота повітря.
У ХХ ст. дуже активна господарська діяльність людини – вирубування лісів, будівництво гідростанцій, розширення посівних площ і т.д. – призвела до того, що багато диких тварин опинилося у важких умовах існування, зменшилася їх кількість, деякі види стали рідкісними, інші зовсім зникли. Тому виникла потреба в їх охороні. Однак значення травин для людини не тільки не зменшилося, а й навіть зросло. Адже тварини значною мірою забезпечують населення Землі продуктами харчування і промисловість сировиною. Значну частину продуктів харчування, я також шкіру, віск, шовк, шерсть та іншу сировину людина дістає від свійських тварин. Рибальство, особливо морське, промисел ракоподібних і молюсків також мають важливе значення в забезпеченні харчовими продуктами, вітамінами, ліками. З їхніх відходів виробляють кормове борошно і добрива. Існують і такі тварини, що викликають різні хвороби (малярію, глистяні захворювання, коросту та ін.). Деякі тварини є переносниками хвороб (наприклад, вони переносять від хворих до здорових людей висипний тиф, комарі – малярію, блохи – чуму). Людина охороняє корисних тварин, сприяє їхньому розмноженню, а з шкідливими веде боротьбу.

=

ЗЕМНОВОДНІ
Земноводні – холоднокровні тварини, які мають здатність жити і в воді, і на суші. Більшість з них спочатку дихає зябрами, а потім переходить на легеневе дихання.
земноводні тварини - Жаби, ропухи, саламандри, тритони, черв’яги
земноводні тварини – жаби, ропухи, саламандри, тритони, черв’яги

Жаби, ропухи, саламандри, тритони, черв’яги – все це земноводні. Вони належать до холоднокровних тварин, температура тіла яких залежить від температури навколишнього середовища, і зустрічаються майже в усіх частинах світу. Шкіра у земноводних зазвичай тонка і волога і служить їм додатковим органом дихання, поглинаючи кисень з повітря. Але деякі ропухи і жаби мають товсту горбкувату шкіру, що допомагає їм виживати у помірному сухому середовищі.

Яйця в желе

Спосіб, у який розмножуються земноводні, унікальний у царстві тварин. Самки відкладають у воді яйця, вкриті слизом, що нагадує желе. З яєць вилуплюються пуголовки, в яких поступово розвиваються легені та кінцівки, необхідні їм для життя на суші. Деяким земноводним потрібно зовсім небагато води для того, щоб вони могли відкласти яйця. Зелена жаба відкладає ікру на вологе листя, а самець жаби-повитухи носить яйця, відкладені самкою, на своїх задніх ногах, занурюючи їх у калюжі. Австралійська квакша ковтає свою ікру і личинки вилуплюються у неї в шлунку, вистрибуючи потім з рота матері.

Ненажери

Усі земноводні – мисливці. Своїми опуклими очима вони вистежують здобич і ковтають її живцем. Невеликі жабки та саламандри живляться комахами та мальками риб. Великі ропухи заковтують мишей та птахів. Зазвичай вони сидять у засідці чи підкрадаються до своєї здобичі, а потім стрибають на неї з роззявленим ротом. У деяких жаб та саламандр довгий язик з липким кінчиком, який вони можуть рухко викидати і захоплювати ним комах.

Жаби й ропухи

Жаби й ропухи - земноводні
Жаби й ропухи – земноводні

Понад 80 процентів усіх щемноводних – ропухи і жаби, що належать до загону безхвостих амфібій. Вони мають довгі п’ятипалі задні кінцівки, пристосовані для стрибків, і коротші чотирилапі передні лапи, які пом’якшують приземлення під час стрибка. Хоч прийнято вважати, що жаби відрізняються від ропух тим, що пересуваються стрибками і шкіра у них не горбкувата, а гладка, учені вбачають різницю між ними тільки в особливостях розміщення хребців.

Саламандри і черв’яги

Саламандри і черв'яги
Саламандри і черв’яги

Тритони і саламандри мають короткі кінцівки і довгі хвости. Тритонами в Європі та Північній Америці називають саламандр, які ведуть переважно водний спосіб життя. Червяги належать до загону безногих земноводних. Вони нагадують великих черв’яків. У них тупі морди, пристосовані для риття ходів під землю і широкі роти. Полюють вони переважно вночі.

ПТАХИ

ЧИМ ПТАХИ ВІДРІЗНЯЮТЬСЯ ВІД РЕШТИ ТВАРИН?
Птахи – не єдині тварини, які відкладають яйця й уміють літати, і не єдині, в кого є крила і дзьоби. Але вони єдині тварини у світі, покриті пір’ям.

До речі
Птахи – не єдині літаючі тварини. Кажани теж вміють літати, а вони – ссавці.
Птахи – не єдині тварини, у кого є дзьоб. У качкодзьоба теж є дзьоб.
Не тільки птахи відкладають яйця, рептилії теж.
У всіх птахів є крила, але не всі вміють літати. Дехто з них усе життя бігає по землі, а дехто плаває в морі, мов тюлень.
На кожну людині, що живе на Землі, припадає приблизно 30 птахів.

У ЯКИХ ПТАХІВ Є ЛУСКА?
Вона є у всіх птахів! Пташині лапи покриті лускатою шкірою – так само, як у змій або ящірок. От чому птахам не потрібне взуття й теплі шкарпетки! Але луска на лапах – це ще не все. Пташине пір’я здається м’яким на вигляд, але воно «зроблене» з жорсткого, щільного матеріалу – такого самого, як луска.

ЧОМУ ПТАХИ ЛІТАЮТЬ?
Уміння літати – це дуже корисне вміння, коли рятуєшся від ворогів. Кілька помахів крильми – і птах уже високо-високо, голодній кішці його не дістати!  Перелітати з місця на місце, шукаючи корму, - це набагато зручніше і швидше, аніж ходити пішки, до того ж , у повітрі носяться смачні комахи, яких птахи ловлять прямо на льоту.
До речі
Сиворакші – повітряні акробати. Переслідуючи комах, вони виробляють у повітрі запаморочливі сальто.


ЯК ПТАХИ ЛІТАЮТЬ?
Птахи літають, махаючи крильми вгору-вниз. Помахи крил штовхають птаха вперед по повітрю так само, як весла штовхають човен по воді. А щоб крила не втомлювалися, птахи періодично «відпочивають» і ширяють на повітряних течіях, розкинувши крила, на зразок повітряних зміїв.
До речі
Як і літакам, птахам потрібно бути міцними, але легкими. У них порожнисті або тонкі, як папір, кістки – для зменшення маси.
Колібрі – єдині з усіх птахів уміють літати задом наперед, убік і вниз головою.
Майже все життя стрижі проводять у повітрі. Вони навіть сплять на льоту!

СКІЛЬКИ У ПТАХА ПІР`Я?
Чим більший птах, тим більше у нього пір’я. У крихітного колібрі близько 900 пір’їн, а лебідь має їх двадцять п’ять тисяч! Пір’я буває найрізноманітнішої форми і величини. М’яке пухове пір’я гріє птаха, покривне пір’я не дає йому промокнути в дощ, а найміцніші махові пера потрібні для польоту.
До речі
Довгі хвостові пера називають стерновими. Покривне пір’я на крилах і тілі – гладеньке, а під ним – м’якеньке пухове пір’я. 
Кожна пір’їна на крилах складається з кількох сотень тоненьких волосин. Вони зчіплюються одна з одною крихітними гачечками, утворюючи м’яке гладеньке пір’я. 
Протягом року у птахів міняється все пір’я: на місці старого виростає нове. Цей процес називаються линянням. 
У давнину, коли ще не винайшли авторучку, люди писали пташиними перами. Кінчик великого пера загострювали й умочували у чорнило.

 У КОГО ЗАМІСТЬ ДЗЬОБА ПІНЦЕТ?
Голодний тукан розсовує листя великим довгим дзьобом і обережно зриває плід з гілки самим кінчиком дзьоба – неначе пінцетом. Потім птах підкидає плід у повітря і хапає його в падінні.
До речі
Галапагоський в’юрковий дятел – єдиний з усіх птахів  користується виделкою. Він бере у дзьоб тонку паличку, наколює на неї комах і виймає їх з отворів у корі дерев.
...АБО ЩИПЧИКИ?
Шишкар живиться горішками, які вколупує із соснових шишок схожим на щипчики дзьобом, верхня частина якого «заходить» за нижню. Так будова дзьоба допомагає шишкареві розкривати шишки і міцно утримувати горішки.
До речі
Дзьоб у колібрі-списодьоба довший за тіло. Він схожий на соломинку, щоб зручніше було пити нектар з квітів.

…АБО СИТО?
Зсередини дзьоб фламінго нагадує сито. Фламінго зачерпує дзьобом воду разом із крихітними рослинами і дрібними тваринами – вода витікає, а вся «смакота» залишається в роті.
До речі
Птахи фрегати – справжні морські пірати. Вони віднімають рибу в інших птахів.




…АБО СПИС?
Змієшийка живе у воді й живиться жабами та рибою. Вони може годинами нерухомо стояти у воді, чекаючи на здобич. Зміє шийка протикає рибу гострим і довгим дзьобом – неначе списом.
До речі
Птах-секретар живе в Африці і полює на змій – хапає пазуристими лапами і затоптує.


ЯКИЙ ПТАХ НАЙБІЛЬШИЙ?
Страус – найбільший з усіх  сучасних птахів. Його зріст – 2,5 м, тобто якщо б він встав навшпиньки, то дістав би головою до стелі! І ще страус – найважчий птах. Він важить як дорослий поні.
До речі
Страуси не вміють літати. Зате вони дуже прудкі – бігають зі швидкістю до 72 км/год, тобто швидше скакового коня.
Найбільший з літаючих птахів – мандрівний альбатрос. Розмах його крил дорівнює довжині легкового автомобіля.




ЯКИЙ ОРЕЛ НАЙБІЛЬШИЙ?
Гарпія – найбільший і найсильніший орел у світі. Вона більша за данського дога. Гарпії живуть у тропічних лісах Південної Америки й полюють на мавп.
До речі
Гострі, як бритва, кігті гарпії – смертоносна зброя. А лапи вона має такі сильні, що легко трощить ними дрібну здобич.
Птахи – вправні рибалки. Скопа легко ловить під водою рибу, хіба що трохи меншу за себе, але не набагато.
Трапляється, що гриф об’їдається так, що не може злетіти.


ЯКИЙ ПТАХ ЛІТАЄ НАЙШВИДШЕ?
Гага літає зі швидкістю 100 км/год. Але рекордсмен з польоту – сокіл-сапсан. Коли він каменем падає на здобич, його швидкість сягає 200 км/год. Це абсолютний рекорд серед тварин.
До речі
Найшвидший плавець серед птахів – папуаський пінгвін. Він плаває зі швидкістю до 27 км/год – утричі швидше за чемпіона світу з плавання серед людей.

ЯКИЙ ПТАХ ЛІТАЄ БЕЗШУМНО?
Більшість сов полює вночі, безшумно пікіруючи на кроликів, мишей та інших дрібних тварин. Пір’я на крилах сов «оторочене» спеціальною бахромою, завдяки якій ці птахи літають зовсім беззвучно. Їхні жертви просто не чують, що до них наближається хижак, і не встигають врятуватися.
До речі
Сови їдять здобич цілою, а потім відригують погадки – грудочки з кісток, шерсті й пір’я.
Загнутий гачком дзьоб шуліки-слимакоїда – ідеальний для добування равликів.

ЯКИЙ ПТАХ НАЙМЕНШИЙ?
У тропічних лісах живуть пташки колібрі завбільшки з метелика і навіть менші. Кубинський колібрі-бджілка – напевно найменший з усіх птахів. Завбільшки з око страуса, він може легко всістися на кінчику олівця.
До речі
Африканська велика дрохва – найважча з усіх літаючих птахів. Іноді вона насилу відривається від землі. 

ЯКИЙ ПТАХ ВИНЮХУЄ ЗДОБИЧ?
У новій Зеландії живе нелітаючий птах ківі, який полює вночі і винюхує черв’яків та інших  комах, водячи по землі довгим дзьобом. На відміну від інших птахів, ніздрі в ківі розташовано на кінчику дзьоба. Для того щоб знайти корм, йому достатньо просто увіткнути ніс у землю й гарненько принюхатися.
До речі
Воскоїд живиться бджолиним воском. Знайшовши бджолине гніздо, птах іноді «приводить» до нього людей і чекає, коли вони його розкриють. Це зручно всім: люди одержують мед, а воскоїд – віск.

ЯКИЙ ПТАХ БАЧИТЬ ВУХАМИ?
Південноамериканські гуахаро гніздяться в темних глибоких печерах. Вони не бачать у темряві, тому, коли летять, безперервно видають клацаючи звуки, які відлунюються від стін печери. За цим відлунням гуахаро визначають, на якій відстані стіни, і ніколи на них не натикаються.
До речі
Повіки в качок – прозорі, вони захищають очі, коли качка пірнає. Крізь них, як крізь окуляри для підводного плавання, качка добре бачить під водою. 


ЧОМУ ХВИЛЯСТІ ПАПУЖКИ НАХИЛЯЮТЬ ГОЛОВУ НАБІК?
 У цих папужок очі – з боків голови, тому вони бачать усе навкруги. Проте їм важко розглядати предмети зблизька. Птаху доводиться нахиляти голову і «наводити» око (як об’єктив фотоапарата) на предмет.
До речі
Не повертаючи голови, вальдшнеп бачить усе, що відбувається спереду, збоку, позаду і навіть угорі.


ЧИ ВСІ ПТАХИ СПІВАЮТЬ?
З усіх видів птахів співає лише половина. Інші теж не сидять мовчки. Гуси гелготять, сови ухають, чайки ячать, а австралійська кукабара неначе сміється. У птахів співають переважно самці – так вони приваблюють самочок і заявляють свої права на територію.
До речі
Дехто з ньюйоркців учить папуг наслідувати рев охоронної сигналізації на випадок, якщо до квартири забереться грабіжник. 
Самець чорного какаду приваблює самку «музикою». Він бере в лапу паличку й барабанить по порожнистій колоді.

ХТО З ПТАХІВ НАЙМАЙСТЕРНІШИЙ БУДІВЕЛЬНИК?
Самець ткачик, щоб завоювати прихильність самки, має довести, що він уміє звити гніздо. Гніздо ткачика – це порожниста куля, сплетена з трави. Якщо самці гніздо сподобається, вона почне вимощувати його пір’ям. Якщо ж ні, самцю доведеться починати все спочатку!

ЧИЄ ГНІЗДО ГРІЄ «БАТАРЕЯ»?
Австралійська курка великоніг відкладає яйця в купу листя. Листя гниє, виділяється тепло, яке й зігріває яйця. Щодня самець перевіряє кладку, встромляючи дзьоб у листя. Якщо там дуже жарко, він прокопує в перегної отвори – для вентиляції і охолоджування.
До речі
Багато птахів влаштовуються на ночівлю великими компаніями і сплять, тісно притиснувшись однин до одного. Так вони зберігають тепло, що особливо важливо взимку.
ПРО ОКЕАНИ І МОРЯ

ОКЕАН НАСПРАВДІ ВЕЛИКИЙ?
Він просто ВЕЛИЧЕЗНИЙ. Океан понад удвічі більший, анід уся суша Землі. Насправді він складається з чотирьох океанів: Тихого, Атлантичного, Індійського і Північного Льодовитого.  Хоча назви у них різні, всі океани сполучаються між собою й утворюють єдиний Світовий океан. 
До речі!
Північний Льодовитий океан найхолодніший з усіх океанів. Більшу частину року він скутий кригою.



ЯКИЙ ОКЕАН НАЙБІЛЬШИЙ?
Найбільший на Землі – Тихий океан. Якщо три інші океани скласти докупи, він все одно буде більшим. Подивися на глобус, і ти побачиш, що Тихий океан покриває майже половину поверхні нашої планети. Він також найглибший з усіх океанів.

ЧИМ ВІДРІЗНЯЮТЬСЯ ОКЕАНИ ВІД МОРІВ?
Ми часто вживаємо слова «океан» і «море», маючи на увазі одне й те саме. Проте з наукового погляду, море – це лише частина океану, майже повністю або частково оточена сушею. У першому випадку море називається внутрішнім, а в другому – зовнішнім. Чорне море – це внутрішнє море, а Баренцове – зовнішнє.
ЧОМУ МОРЕ СОЛОНЕ?
Море солоне, бо в ньому багато солі – тієї самої, яку ми щодня додаємо до їжі. Ця сіль називається кухонною. Попадає вона в море із суші. Річки вимивають невеликі часточки солі із ґрунту і несуть їх у моря.
До речі!
Кухонну сіль одержують із морської води. Низькі загороди утримують частину води, яка покриває берег під час припливу. На сонці вода з дрібних калюжок випаровується, а сіль залишається.
Майже вся вода на Землі солона.  Прісна вода становить незначну частину всієї води на планеті.

ЧЕРВОНЕ МОРЕ ЧЕРВОНОГО КОЛЬОРУ?
Улітку червоні водорості розростаються і деякі ділянки моря справді стають червоними. Але не треба хвилюватися – вона не фарбуються, і забруднитися ними неможливо.
До речі!
На берегах Чорного моря є ділянки, покриті густою темною гряззю. Люди намощуються нею, бо вона має лікувальні властивості.

ІЗ ЧОГО СКЛАДАЄТЬСЯ ПІСОК?
Пісок – це крихітні частинки гірських порід. Але піщинки в пустелі й на пляжі різняться формою. Можливо, під дією вітру піщинки в пустелі б’ються одна об одну, перетворюючись на маленькі кульки, тоді як морські хвилі надають їм різноманітної форми.
До речі!
Пісок не завжди жовтий. Є пляжі з чорним, рожевим, і навіть зеленим піском.

ЯК УТВОРЮЮТЬСЯ ПЕЧЕРИ?
Печери вимиває вода. Морські хвилі невпинно б’ються об скелі, руйнуючи їх. Спочатку в скелі утворюється маленьке заглиблення, яке з часом перетворюється на величезну вибоїну – печеру.

НАВІЩО МОРСЬКІ БЛЮДЦЯ ЧІПЛЯЮТЬСЯ ДО СКЕЛЬ?
Життя у молюсків із дивною назвою блюдця, як і в усіх мешканців моря, - суцільна боротьба за виживання. Вони оселяються на прибережних скелях і міцно чіпляються за них, об хвилі припливу не викинули їх на берег, а відплив не поніс у море.
До речі!
Тропічний пляж здається пустельним, але насправді на ньому водяться різноманітні рослини і тварини.
Порожні мушлі на березі – це «будиночки» морських молюсків. Їхніх мешканців вірогідно було з’їдено.
А ОКЕАН ГЛИБОКИЙ?
Далеко від берегів глибина океану досягає 4 км. Найглибше місце  - Маріанська западина (приблизно 11км).
До речі!
Величезні тріщини в морському дні називаються океанічними западинами.
У глибині морів і океанів завжди темно й холодно. Але там теж є життя.

В ЯКОЇ РИБИ Є ЛІХТАР?
 У глибині морів і океанів завжди темно, тому деякі риби самі виробляють світло. На голові у вудильника, або морського чорта, є тонкий довгий виріст, що нависає над ротом. На кінці цього «вудилища» - світна кулька. Її світло приваблює дрібних рибок, яких вудильник хапає величезним зубастим ротом. 
До речі!
Чимало глибоководних риб мають жахливий вигляд. Добре, що в глибинах океану завжди темно!

А ЯКЕ ДНО МОРЯ?
Ти, мабуть, думаєш, що морське дно – рівненьке і гладеньке, з м’яким піском? Проте на дні морів і океанів, як і на суші, є долини і гори, пагорби і рівнини, прірви і кам’янисте плато. 
До речі!
Біля берега  морське дно йде під воду пологим схилом. Цю ділянку називають континентальним шельфом.
 Рівнинні ділянки морського дна називають абісальними рівнинами.
 Підводний Серединно-Атлантичний хребет – довге гірське пасмо на дні Атлантичного океану.

ЧИ Є ГОРИ НА ДНІ МОРІВ І ОКЕАНІВ?
Так, є – і багато. Причому більшість підводних гір – вулкани. Учені вважають, що всього таких гір близько 10 тис., хоча, вірогідно, їх удвічі більше. Верхівки найвищих підводних вулканів виступають над водою і утворюють острови.
До речі!
У 1963 р. поряд з Ісландією сталося виверження підводного вулкана. Лава застигла й перетворилася на острів. Його назвали Сюртсей на честь ісландського бога вогню.
У морі, як і на суші бувають землетруси. У рік їх трапляється понад мільйон, проте більшість землетрусів відбувається так глибоко, що ми їх пость не відчуваємо.

ЯК РИБИ ДИХАЮТЬ ПІД ВОДОЮ?
Риби, як і ніші живі істоти, дихають киснем. Люди одержують кисень із повітря, а риби – з води. Коли риба пливе, вона на ходу заковтує воду і виштовхує її через щілини, розташовані на голові. Їх називають зябрами. Зябра забирають із води кисень, необхідний рибі для дихання.
До речі!
Не всі морські тварини можуть дихати під водою. Зокрема, дельфінам доводиться випливати на поверхню, щоб вдихнути атмосферне повітря.
ЯКИЙ ПТАХ ПЛАВЄ, ЯК РИБА?
Пінгвіни не можуть літати, проте вони чудово плавають. Під час руху тварини загрібають крильми, як ластами, а свої перетичнасті лапки і короткий хвіст використовують як стерно.
До речі!
Морські коники – нікудишні плавці. Щоб їх не понесла течія, коники чіпляються хвостом за водорості.

ХТО ПЛАВАЄ НАЗАДГУСЬ?
У кальмарів немає плавців і хвоста, але плавають вони дуже швидко. Тварини всмоктують воду, а потім виштовхують її з такою силою, що їх відкидає назад.
До речі!
У кальмара десять щупалець – на два більше, ніж у його родича восьминога. 

ЯКА ТВАРИНА ЛЮБИТЬ ГРАТИСЯ В МОРІ?
Дельфіни – грайливі, доброзичливі й довірливі істоти. Вони полюбляють пустувати в хвилях і часто «беруть» у свою компанію людину. Відомі випадки, коли дельфіни рятували людей, які тонули, виштовхуючи їх носами на берег.

ЯКА ТВАРИНИ БАЧИТЬ ВУХАМИ?
Кити і дельфіни орієнтуються під водою за слухом. Просуваючись уперед, вони видають звуки, що нагадують клацання. Ці звуки швидко поширюються у воді, і коли наштовхуються на щось тверде, відбиваються луною – так само, як м’ячик відскакує від стіни. За цією луною кити і дельфіни визначають, що є у них на шляху.
До речі!
У дельфіна понад 70 зубів, і всі вони дуже гострі – щоб утримати слизьку рибу. Уявляєш, який це клопіт – щодня чистити стільки зубів!
Нарвали – це дельфіни, схожі на китів із довгим бивнем. У давнину моряки продавали  бивні нарвалів, видаючи їх за роги казкових однорогів.

А МОРСЬКІ ТВАРИНИ ВМІЮТЬ СПІВАТИ?
Білих китів називають «морськими канарейками», бо вони співають і щебечуть, ніби птахи. Ще вони вміють мукати, як корови, видавати звуки, сході на дзвін дзвоників, і прицмокувати губами!

ЧОМУ МОРЕ ХВИЛЮЄТЬСЯ?
 Морські хвилі – це вода, яку вітер жене поверхнею океану. В тихий безвітряний день море спокійне, але коли підіймається сильний вітер, хвилі швидшають. Вони стають дедалі вищими, виростаючи часом до розмірів величезної водяної стіни.
До речі!
У крижці з водою також можна створити хвилі. Просто подми на воду. Що сильнішим буде «вітер», то вищими хвилі.
Пінисті гребні хвиль називають баранчиками через білу піну, що нагадує їхню кучеряву шерсть.
Затока Ваїмеа на Гавайських островах – улюблене місце серфінгістів. Хвилі там досягають десятиметрової висоти!

ЧИ Є
В МОРЯХ РІЧКИ?
У морях є підводні річки – їх називають морськими, або океанічними течіями. Вони рухаються єдиним потоком набагато швидше навколишньої води та бувають теплими і холодними.
До речі
Пальми можуть рости навіть у Шотландії, оскільки біля її західного узбережжя проходить тепла морська течія. Вона нагріває повітря, як батарея.
Море – ненадійний листоноша. Послання може плавати десятки років, перш ніж море викине пляшку на берег.

НАВІЩО МОРЯКИ СТЕЖАТЬ ЗА ВІДПЛИВАМИ?
Двічі на добу на моря трапляються припливи і відпливи. Під час припливу вода прибуває, море біля берега стає глибшим, і кораблі приходять до причалів або виходять з гавані, не ризикуючи сісти на мілину. А під час відпливу вода відступає, море біля берега мілішає – і кораблям там уже не пройти.

ДЕ ЖИВУТЬ АНГЕЛИ І ПАПУГИ?
Звичайно ж, у морі. Риби-ангели і риби-папуги – мешканці теплих тропічних морів. Вони живуть біля коралових рифів. Майже всі тропічні риби – а їх кілька сотень видів – мають яскраве забарвлення і тому дуже гарні.

ЩО ТАКЕ КОРАЛОВИЙ РИФ?
Кораловий риф схожий на фігурну підводну огорожу надзвичайної краси. Він утворюється з мільярдів скелетів крихітних тварин – коралів. Корали живуть величезними колоніями в теплих тропічних морях. Коралам потрібне сонячне світло, тому рифи вони будують тільки на мілководді.
До речі!
На коралових рифах живуть гігантські молюски. У їхній мушлі можна митися як у ванній.
Корали бувають різноманітної форми – ріжки, пластинки, гриби, пір’їнки, квіточки.

ДЕ СФОРМУВАВСЯ НАЙБЛЬШИЙ КОРАЛОВИЙ РИФ?
Найбільший кораловий риф на Землі завдовжки понад 2 тис. км розташований біля берегів Австралії. Його назвали Великим Бар’єрним рифом. Цей величезний риф видно навіть з космосу.

ЯКА РИБА НАЙБЛЬША?
Китова акула – найбільша риба на Землі. Довжина цього гіганта у вісім - дев’ять разів перевищує зріст людини. А важить акула, як шість дорослих слонів.
До речі!
Найменша морська риба – бичок пандака.
Оселедцевий король у чотири рази більший за байдарку.
Бура водорость – найдовша морська рослина: вона лише трохм коротша за футбольне поле.

В ЯКОЇ РИБИ Є «СПИС»?
Риба-вітрильник має загострений ніс. Вона плаває із швидкістю автомобіля – до 130 км/год, а її ніс-спис розрізає воду, ніби ніж.

ЯКИЙ КРАБ НАЙБЛЬШИЙ?
Розмах клешень гігантського краба-павука досягає чотирьох метрів – достатньо, щоб обійняти бегемота. Живе краб поблизу берегів Хонсю і Косю.

В ЯКОЇ РИБИ Є МОЛОТОК?
В акули-молота – величезна голова у формі молотка. Щоправда цвяхи вона своїм «молотком» не забиває, а полювати він їй дуже допомагає. Очі в акули розміщені на зовнішніх краях молота, трохи відступають від них великі ніздрі. Плаваючи, риба крутить головою із боку в бік, вишукуючи здобич.
До речі!
Скумбрії плавають величезними зграями, або косяками. Хижаку важко витягти одну рибку з цієї сріблястої маси.

ЯКА РИБА Б`Є СТРУМОМ?
Деякі риби б’ють струмом. Так вони захищаються від ворога або оглушають здобич. Сильний розряд випускає електричний скат. Якби до нього можна було б приєднати лампочку, вона б засвітилася!
До речі!
Португальський кораблик ловить здобич довгими щупальцями.

ЯКА РИБА СХОЖА НА КАМІНЬ?
Бородавчата, або риба-камінь, дуже небезпечна. Її спинний плавник покритий міцними отруйними колючками, якими риба легко протикає ворога. Її отрута смертельно небезпечна навіть для людини.
До речі!
Австралійського коника-ганчірника неможливо відрізнити від гілочки сарганової водорості.

НА ЯКУ ГЛИБИНУ ЗАНУРЮЮТЬСЯ ПІДВОДНІ ЧОВНИ?
Лише деякі підводні човни занурюються на глибину понад 200м. Це в 100 разів глибше, аніж олімпійський плавальний басейн

ДЛЯ ЧОГО ПОТРІБЕН БАТИСКАФ?
Для дослідження морських глибин, пошуку затонулих кораблів і скарбів використовують невеликі глибоководні апарати. Їх називають батискафами. У 1912 р. в Атлантичному океані затонув лайнер «Титанік». Його знайшли лише у 1985 році – на глибині 3781 м. Апарат, на якому спустилися до «Титаніка», називався «Альвін».
До речі!
У 1912 році «Титанік» спустили на воду. У першому рейсі він наштовхнувся на айсберг і затонув.
ЯКЕ ЗАНУРЕННЯ НАЙГЛИБШЕ?
У 1960 р. швейцарський учений Жак Пікар і лейтенант флоту дон Уолш в батискафі «Трієст» спустилися на дно Маріанської западини в тихому океані – на глибину понад 11 км. Занурення тривало  п’ять годин.
До речі!
Водолази, які працюють на великій глибині, надягають спеціальні захисні  скафандри. Цей скафандр «Павук» - ніби мініатюрний батискаф на одну людину.
 Тиск води на великих глибинах настільки високий, що людину просто розчавило б на коржик – як ніби на неї насіло відразу десять слонів!

ХТО ЛОВИТЬ РИБУ ВОГНЕМ?
Жителі одного з островів Тихого океану ловлять рибу вночі, в темряві. Вони підпалюють гілки  кокосового дерева і тримають їх над водою. Вогонь приваблює рибу і, коли вона підпливає до човна, рибалки наколюють її на списи.

ЧИ Є В МОРІ ФЕРМИ?
Так, але пшениця там не росте і корови та вівці не пасуться.  На морських промислових фермах вирощують рибу та їстівних молюсків. Морських тварин добре годують, тому вони ростуть набагато швидше, ніж у дикій природі.
До речі! 
Морські водорості, дуже багаті на мінеральні речовини, використовують як добрива в сільському господарстві.

ЧИ Є В МОРІ КОШТОВНОСТІ?
У мушлях устриць, що водяться в теплих тропічних морях, іноді виростають перлини. Але вони трапляються вкрай рідко і тому цінуються дуже дорого. Ловці перлів із ризиком для життя добувають перлини з на моря.


Немає коментарів:

Дописати коментар