“Щоб змінити людей, їх потрібно любити. Вплив на них пропорційний любові до них”. Й.Г.Песталоцці

ПОГОВОРИМО ПРО БЕЗПЕКУ ЖИТТЯ

Правила поведінки в екстрених ситуаціях
Батьки мають навчити дитину правил поведінки в екстрених ситуаціях. Багато батьків не робить цього, відкладаючи на потім. Утім, дитина повинна знати ці правила з раннього віку, щоб у несподіваній ситуації не розгубитися і діяти правильно.
Навчити дітей правил поведінки в екстрених ситуаціях не так просто, як здається, адже рівень розвитку пізнавальних здібностей дітей може бути досить різним. Однак є певні правила, дотримуючись яких, ви навчите дитину, як поводитися в непередбачених ситуаціях. Головне – постійно дотримуватися цих правил. Розгляньмо їх докладніше.

1. Поясніть дитині, що екстрена ситуація – відносне поняття
Розкажіть дитині, які ситуації є екстреними і потребують її негайних дій, а які – ні. Дитина може мати абсолютно відмінне від вашого розуміння екстрених ситуацій, тому вам варто надати їй правильний погляд на речі.
Щоб це зробити, розповідайте дитині історії про ті чи інші екстрені ситуації, пропонуйте їй читати різні правила поведінки в таких випадках. Дитині потрібен час, щоб ознайомитися з таким великим обсягом інформації, тому майте терпіння.
2. Переконайте дитину, що екстрені телефонні номери – це не жарт
Коли дитина дізнається про існування телефонних номерів, за якими потрібно телефонувати в екстрених випадках, вона може не сприйняти це всерйоз. Ви повинні переконатися в тому, що дитина знає ці телефонні номери напам'ять і не плутає їх. Також поясніть дитині, що цими номерами можна користуватися тільки у справді екстрених ситуаціях.
Навчіть дитину, як правильно спілкуватися телефоном із диспетчером: дитина має повідомити свою адресу або місцезнаходження, сказати, з ким вона знаходиться, якщо поруч із нею хтось є, а також описати, що сталося. Зосередьте увагу дитини на тому, що їй слід дотримуватися вказівок диспетчера.
3. Давайте дитині чіткі інструкції
Дитина повинна чітко знати основні правила дій в екстрених ситуаціях, доки не надійде допомога. Для цього описуйте дитині різні ситуації, які можуть статися, а також розповідайте, як вона має поводитися в таких випадках. Гранично чітко пояснюйте дитині правила поведінки. Якщо ви самі не впевнені в тому, що говорите, дитина не дотримуватиметься ваших вказівок.
4. Тренуйте навички в ігровій формі
Знати правила поведінки в екстрених ситуаціях добре, однак діти мають уміти застосовувати їх на практиці. Щоб дитина не розгубилася в складній ситуації, розіграйте її за ролями. Під час такої рольової гри давайте дитині змогу впоратися з екстреною ситуацією.
Рольові ігри допомагають дитині відчути реалії, із якими вона може стикнутися в екстрених випадках. Приділяйте час таким іграм щотижня, оскільки вони навчатимуть дитину відповідальної поведінки.
5. Не лякайте дитину

Ваше завдання – чітко пояснити, що дитина мусить робити в екстрених ситуаціях, але намагайтеся не налякати її під час таких пояснень. Не виявляйте надмірних емоцій, пояснюючи дитині правила поведінки. Інакше вона може впасти в паніку і не сприйняти озвучені вами правила. В екстрених випадках їй буде важко мислити раціонально.
Безпека дитини при їзді на велосипеді

Катання на велосипеді – одне з улюблених занять дітей, яке допомагає їм зміцнювати здоров'я й підтримувати гарну фізичну форму. Як тільки діти впевнено почуватимуться на велосипеді, вони захочуть їздити все далі та швидше, тому, перш ніж це сталось, вам необхідно витратити час на те, щоб навчити їх усіх правил безпеки, які допоможуть дітям відповідально ставитись до свого катання.
Чи знаєте ви, що:
Діти не готові самостійно пересуватись по шосе, безпечно їздити у школу або кататись під час відпочинку до того часу, доки не пройдуть відповідну підготовку й перевірку знання правил дорожнього руху, а також доки впевнено не продемонструють батькам свої навички й розуміння поведінки на дорозі.
Деякі діти думають, що катаються дуже повільно та спокійно, і нехтують такими засобами безпеки, як велосипедний шолом, носіння якого значно знижує ризик черепно-мозкових травм.
Поради про безпеку дитини на велосипеді
Немовлята й малюки до трьох років
Звісно, такі крихітки ще не готові до самостійного катання, проте деякі батьки беруть їх із собою під час поїздок на велосипеді.
Дитячі велосипедні сидіння. Є цілий ряд дитячих сидінь, які ви можете придбати для немовлят і дітей молодшого віку. Такі сидіння необхідно купувати тільки в надійних постачальників, вироби яких сертифіковані й відповідають новітнім стандартам безпеки.
Велосипедний шолом стане серйозним захистом вашої дитини, якщо ви потрапите в аварію.
Безпека дорожнього руху. Зрозуміло, що, якщо ви їдете за всіма правилами уважно й обережно, а також носите одяг, що відбиває світло, ваш малюк буде у значно більшій безпеці у своєму дитячому сидінні.
Практика в безпечних місцях. Додаткова вага на вашому велосипеді може змінити його керованість. Тому, перш ніж виїжджати на дорогу з пожвавленим рухом, потренуйтеся справлятися з новою вагою велосипеда на спокійних ділянках. Це також допоможе вашій дитині звикнути до шолома й дитячого крісла.
Діти 5–7-и років: перший велосипед
У віці п'яти років багато дітей починають кататись на триколісному велосипеді або навіть на двоколісному, як правило, зі стабілізаторами. Вони вчаться балансувати, але все ще можуть легко впасти.
Велосипедні шоломи обов'язкові для всіх дітей, і для малюків у дитячих сидіннях також. Якщо дорослі самі будуть надягати велосипедні шоломи й таким чином подавати дітям позитивний приклад, їм буде легше полюбити «круті шоломи, як у батьків».
Практика в безпечних місцях. Уся сім'я може чудово провести час, катаючись у таких безпечних місцях, як парки, навколишні стежки й сади, де діти можуть отримати практичні навички катання, поки не подорослішають і не будуть готові їздити по дорозі.
Діти 7–10-ти років: самостійне катання в безпечних місцях
Діти цього віку намагаються розширити межі своїх можливостей і тому прагнуть їздити далі й швидше. Вони все ще занадто малі для поїздок по шосе, але якщо їх проінструктувати відповідним чином, вони можуть самостійно насолоджуватись катанням у безпечних місцях. Проконтролюйте, щоб кожного разу, відправляючись кататись, дитина вдягала велосипедний шолом.
Діти, починаючи з 11-ти років: упевнена їзда на велосипеді
Багато дітей у цьому віці хочуть їздити на велосипеді у школу або вийти покататись на велосипеді із друзями. Незважаючи на те що вони вже можуть їздити по дорозі, діти повинні бути належним чином підготовлені, щоб упоратися з можливими ризиками.
Велосипед, за станом якого стежать, – безпечний велосипед! Перевірка шин, гальм і наявності пошкоджень є обов'язком кожного велосипедиста. Якщо ви здійснюєте ці перевірки разом з дитиною, то можете навчити її розпізнавати можливі проблеми й вирішувати їх.
Носіння одягу сигнальних кольорів (яскраво лимонного або помаранчевого) для їзди вдень, а також одягу зі смугами, що відбивають світло, для їзди у вечірній і нічний час може не всім здатися стильним, зате знижує ризик того, що вас не помітить автомобіль, що проїжджає поруч. Навіть у денний час легше помітити куртку яскравого кольору. Переконайтеся, що водії завжди зможуть помітити вашу дитину завдяки яскравому одягу.

Не варто забувати і про небезпеку, яку можуть нести самі велосипедисти. Розкажіть дитині про ризики на дорозі, тротуарі та в парку, які виходять від велосипедистів, особливо якщо вони порушують правила руху або їздять по алеях, де гуляють зовсім маленькі діти.

Безпека взимку
            Всі ми любимо зиму за можливість пограти в сніжки і насолодитися зимовими видами спорту. Водойми покриваються льодом, і можна покататися на ковзанах чи піти на зимову риболовлю. Однак слід пам'ятати про те, що лід - дуже небезпечна і крихка річ. Перш ніж виходити на замерзлу водну поверхню, необхідно ознайомитись з правилами поведінки на льоду.
         Товщина льоду, на який без побоювання може ступити один чоловік, повинна бути не менше 7 див. Пересуваючись у групі, потрібно йти на відстані 5-6 м один від одного, по слідах йде попереду людини. Не виходьте на лід, припорошений снігом: у ньому можуть бути пробоїни. Найбільш тонкий лід в місцях сильного течії річки, а також там, де є очерети і виходять стоки промислових вод. Якщо ви пересуваєтеся по льоду на лижах, витягніть руки з петель палиць. Йде попереду лижник повинен перевіряти міцність льоду ударами лижних палиць. Лід біля берега, як правило, має невелику товщину. Не виходьте на перший лід, щоб покататися на ковзанах: на початку зими він може бути дуже неміцним.
         Ні в якому разі не ходіть навесні по льоду, особливо під мостами, поблизу поворотів річки і біля берега.
        Пам'ятайте, що навесні вранці лід ще міцний, однак вдень під нього можна провалитися.
        Якщо при пересуванні по крижаній поверхні ви побачите, що назовні проступає вода, негайно повертайтеся назад, але ні в якому разі не біжіть. Ідіть ковзним кроком, не відриваючи ступні від льоду. Якщо лід дуже тонкий і тріщить під ногами, переміщайтеся поповзом.
      Не вставайте на відкололися від загальної поверхні крижини, так як вони можуть перекинутися, і ви провалитесь під лід.

Якщо людина провалилася під кригу

        Якщо ви провалилися під лід, негайно позбудьтеся від предметів, які тримали в руках. Розкиньте руки якомога ширше, щоб втриматися за кромку льоду, не пошкодивши її. Перемістіться до того краю, де вас не забере підводною течією.          Вилазьте на лід і повзком, не роблячи різких рухів, притискаючи груди до крижаної поверхні. Вибравшись із води, відкотіться до того місця, звідки прийшли, і далі поповзом пересувайтесь. Якщо ви не в змозі пересуватися самостійно, розкиньте руки та ноги як можна ширше і кличте на допомогу.
       Якщо ви стали очевидцем того, як людина провалилася під лід, негайно дайте йому знати, що йдете на допомогу. Наближайтесь до потерпілого поповзом;
якщо у вас є така можливість, підкладіть під себе дошку або лижі.
До кромки льоду не наближайтеся ні в якому разі!
          Простягніть людині будь-який предмет, з допомогою якого можна витягнути його з води - лижну палицю, жердину, мотузку, довгий шарф. Витягнувши потерпілого з води, не робіть різких рухів. Якщо ви йшли в складі групи, інші учасники повинні вам допомогти. Для цього той, хто знаходиться позаду вас, повинен лягти на лід і тримати вас за ноги.
        Потрібно намагатися витягти людину з води як можна швидше, щоб він не замерз. Після того як потерпілий вибереться на поверхню, прикладіть всі зусилля до того, щоб у найкоротший час доставити його додому або в будь-яке інше тепле приміщення. Потім необхідно зняти з потерпілого мокрий одяг і, надівши на нього теплу білизну і вовняні шкарпетки, укласти в ліжко. Отпаивайте його теплою рідиною. Якщо ви виявили, що потерпілий обморозив яку-небудь частину тіла, дійте згідно з правилами, описаними вище.






ОБЕРЕЖНО - ОЖЕЛЕДИЦЯ!

Щорічно Міністерством охорони здоров’я України реєструється сумна статистика травмувань, пов’язаних з ожеледдю: за небезпечний сезон лікарі надають допомогу тисячам громадян, які постраждали на льоду.
Ось прості рекомендації, як уберегтися від значних неприємностей у період ожеледиці.
Перед виходом із будинку
Змайструйте на підошви та каблуки вашого взуття «льодоступи»: прикріпіть на каблук перед виходом шматок поролону або лейкопластиру; натріть наждаковим папером підошву перед виходом, а краще прикріпіть його на підошву; намажте на підошву клей типу «Момент» та поставте взуття на пісок, після цього сміливо виходьте на вулицю.
Пам'ятайте, що кращими для льоду є підошви з мікропористої чи іншої м'якої основи та без високих підборів
Не виходьте без потреби на вулицю, якщо ви слабкі та неспритні. Зачекайте поки не приберуть сніг і не розкидають пісок на обмерзлий тротуар.
Як можна зменшити ризик травм у ожеледицю
Ходіть не поспішаючи, ноги злегка розслабте в колінах, а ступайте на всю підошву. Руки повинні бути не зайняті торбами.
При ступанні по льоду максимальне навантаження на стопу повинно приходитися не на п’яту, а на носок
При порушенні рівноваги – швидко присядьте, це найбільш реальний шанс утриматися на ногах.
Падайте в ожеледицю з мінімальним збитком для свого здоров’я. Відразу присядьте, щоб знизити висоту.
Не тримайте руки в кишенях – це збільшує можливість не тільки падіння, але і більш важких травм, особливо переломів.
Обходьте металеві кришки люків. Як правило, вони покриті льодом. Крім того, вони можуть бути погано закріплені і перевертатися, що додає травмувань.
Не прогулюйтеся з самого краю проїжджої частини дороги. Це не безпечно завжди, а на слизьких дорогах особливо. Можна впасти та вилетіти на дорогу, а автомобіль може виїхати на тротуар.
Не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та у ожеледицю. Пам’ятайте, що у ожеледицю значно збільшується гальмовий шлях машини і падіння перед автомобілем.
Тримайтеся подалі від будинків – ближче до середини тротуару. Взимку, особливо в містах, дуже велику небезпеку являють собою бурульки.
Ходіть по тротуарах, посипаних піском або сіллю, а якщо вони не посипані, ходіть по не притоптаному снігу, який зазвичай залишається на внутрішньому краї тротуару.
Якщо ви впали і через деякий час відчули біль в голові, нудоту, біль в суглобах, утворилися пухлини – терміново зверніться до лікаря в травмпункт, інакше можуть виникнути ускладнення з поганими наслідками.
Домога при травмах:
• при падінні на руку можливий перелом кісток передпліччя або кисті. В цьому випадку наложіть одну шину (з підручного матеріалу – дошки, гілки тощо) на внутрішню поверхню руки. В напівзігнуті пальці вкладіть валик та підвісьте руку перед грудьми;
• при переломі стопи або гомілки дві шини закріпіть по бокових поверхнях ноги з фіксацією стопи та коліна;
• якщо травмований перебуває на холоді, переламану кінцівку необхідно додатково утеплити;
• при сильній кровотечі зав’яжіть шарф, хустку, ремінь на 10-15 см вище місця пошкодження, паличкою сильно закрутіть їх. Травмованого необхідно відвезти в лікарню протягом години, якщо він перебуває на холоді; через 1,5 години – якщо він у теплі. Коли за цей час потерпілого не доставлено в лікувальний заклад, закрутку розпускають, передавлюючи артерію вище рани, а через 8-10 хвилин знову закручують.


Правила безпеки поводження з електричними приладами
Кожен день ти користуєшся електричними приладами, але потрібно знати, що вони криють у собі небезпеку. Так, дія електричного струму на людину може при­зводити до електричних травм та пошкоджень, таких як скорочення м'язів, що супроводжується сильним болем, втратою свідомості, порушенням роботи серця чи дихання (або обох цих порушень разом). Іноді трапляються нещасні випадки від дії електричного струму, які приводять до смерті людини. Та щоб уникнути багатьох неприємностей, тобі достатньо завжди пам’ятати та дотримуватись правил поводження з електричними приладами:
  • Електронагрівальні прилади, такі як електрочайник, електроса­мовар, електропраска, електрокамін та інші, потрібно включати в електромережу справними.
  • Якщо ти дивишся телевізор, а екран погас або почав миготіти, ні в якому разі не можна по ньому стукати. Він може загорітися або навіть вибухнути. Його треба негайно вимкнути.
Якщо щось потрапило до телевізора, радіоприймача та інших електроприладів, які працюють, треба в першу чергу їх вимкнути. Ні в якому разі не можна лізти туди олівцем чи іншим предметом, коли електроприлад увімкнутий.
  • Переважна кількість побутових електроприладів є пе­реносними, і при цьому часто виникає пошкодження їх ізоляції. Також буває, що електричний дріт обірвався чи оголився. У таких випадках ні в якому разі не торкайся оголених місць, бо це може призвести до травми.
  • Не залишайте без нагляду увімкненими в розетку електро­прилади.
  • Забороняється тягнути за електричний шнур руками, тому що він може обірватися і вразити електричним струмом.
  • Не можна заповнювати водою ввімкнені в електромережу чайники, кавоварки, каструлі.
  • Не торкайся мокрими руками та не витирай вологою ганчіркою електричні кабелі, штепсельні розетки, вимикачі, інші електроприлади, ввімкнені в електромережу.
  • Не можна підвішувати речі на кабелі.
  • Не можна бавитись із штепсельними розетками – це загрожує твоєму життю.
  • Коли ідеш з дому – всі електроприлади мають бути вимкнені.
 Використання електричних приладів не за призначенням або не­вміле користування ними, може призвести до пожежі!
Але якщо вже так сталося, що електричне обладнання загорілося, то перш за все потрібно:
  • вимкнути електрорубильник. (А ти знаєш, де знаходиться електрорубильник твого помешкання? Якщо ні, тоді негайно попроси своїх батьків показати тобі його і навчити, як ним користуватися!)
 Якщо знеструмити електромережу неможливо, то слід пам’ятати:
      *  не можна застосовувати для гасіння воду та пінні вогнегасники, можна лише порошкові;
      *  терміново телефонуй за номером 101 і викликай пожежників на допомогу.

Якщо електроприлад зайнявся, спробуй діяти за такою схемою:
  • обмотай руку сухою ганчіркою, висмикни вилку з розетки;
  • накрий палаючий предмет ковдрою;
  • повідом дорослих про пожежу.
Під час прогулянки ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
  • підходити до оголених дротів і чіпати їх руками;
  • розводити багаття, запускати повітряних зміїв під лініями електропередач;
  • гратись поблизу підстанцій.
          Якщо не забувати ці прості правила, то можна уникнути багатьох неприємностей.
Пам’ятай, несправності в електромережі й електричних приладах може усунути лише спеціаліст-електрик!
                                                                                                       З сайту  navshannja.blogspot.com

Обережно - газ!
Правила безпеки при поводженні з газом
У нашій країні як паливо широко використовується газ. Майже в кожній квартирі встановлено газові плити, водонагрівачі, опалювальні печі чи котли.

Щоб газ приносив людям лише радість і тепло, кожний член сім'ї, починаючи зі шкільного віку, мусить знати і суворо дотриму­ватись правил безпечного користування газом, знати, до яких на­слідків призводить порушення цих правил. Природний газ майже вдвічі легший за повітря і при витоку з при­ладів і газопроводів піднімається, скупчуючись у верхніх зонах при­міщень.

Природний і зріджений гази не мають кольору і запаху. Щоб газам надати запаху, до них додають домішки, у результаті чо­го з’являється запах гнилої капусти. Запам’ятай, що газ, яким користуються у побуті, є горючою ре­човиною і порушення правил користування ним може призвести до виникнення пожежі.
.

Основні вимоги безпечної експлуатації побутового газового устаткування

Для попередження виникнення пожежонебезпечної ситуації по­трібно правильно користуватися побутовими газовими приладами. Запам’ятай основні вимоги для попередження пожежі:

  • Забороняється користуватися несправними газовими приладами чи викори­стовувати їх не за призначенням.
  • Не можна залишати без нагляду працюючі газові прилади, бо на випадок затухання одного з пальників в приміщення починає над­ходити газ, він накопичується та, змішуючись із повітрям, утворює вибухонебезпечну суміш. Необхідно стежити, щоб рідина, що кипить, не залила вогонь пальника, протяг не зага­сив полум’я.
  • Якщо газ потрапив у повітря приміщення, негайно слід закрутити кран подачі газу і провітрити приміщення.
  • Категорично забороняється сушити білизну чи волосся над пли­тою із запаленими пальниками.
  • Не можна розміщувати біля газової плити речовини, що можуть легко займатися: папір, тканини тощо.

Порядок дій при виявленні запаху газу:

  • ні в якому разі не використовуй сірники, запальнички та інші джерела відкритого вогню; не вмикай світло та будь-які електроприлади; не користуйся електродзвінками квартир; не використовуй телефони з дисковими номеронабирачами;
  • негайно перекрий вентилі на газовому приладді і крани на плиті;
  • відчини вікно і двері, створивши протяг для провітрюван­ня приміщення;
  • виклич аварійну службу газу за телефоном 104 і залиш приміщення.

Порядок дій у разі вибуху газу та пожежі в приміщенні:

  • негайно перекрий вентилі на газовому приладді і крани подачі газу перед ними;
  • терміново повідом аварійну службу газу за телефоном 104;
  • 101 103
    негайно повідом пожежну охорону за телефоном 101;
  • якщо є постраждалі - виклич швидку медичну допомогу за телефоном 103.
                                                                                                      З сайту  navshannja.blogspot.com


Якщо зайнялась пожежа

Треба завжди пам'ятати, що необережне поводження з вогнем
може призвести до найбільшої серед бід – ПОЖЕЖІ!

ЗАПАМ'ЯТАЙ:

Якщо є можливість, то спробуй погасити вогонь засобами, що є під рукою:Якщо у квартирі або будинку почалася пожежа, найголовніше - не панікувати!  Необхідно негайно повідомити про це пожежну частину: телефонуй за номером 101 – чітко і ясно назви адресу і місце виникнення пожежі. Повідом сусідів.
  • невеликі джерела пожежі можна гасити мокрою ганчіркою (ударами зверху) або мокрим віником (розмазуючи воду по палаючій поверхні);
  • якщо вогонь розростається, необхідно відкрутити усі крани з водою на повну потужність. Нехай вода переливається у ванну: зачерпувати воду відром з ванни швидше, ніж чекати, поки відро наповниться з крану;
  • якщо у кімнаті є вазони з квітами, то землю з них можна використати для гасіння вогню;
  • не витягай з вогню предмети, що горять – це сприяє поширенню пожежі. Гаси вогонь (водою або піском) із країв до центру;
  • при гасінні пожежі намагайся не відчиняти вікна і двері, бо доступ повітря підсилить вогонь.
Якщо погасити пожежу до прибуття пожежників неможливо, необхідно з іншими мешканцями будинку, не створюючи паніки, вийти на вулицю, використовуючи для цього сходові марші або пожежні драбини між балконами.
  •     Покидай приміщення, пригнувшись якнайнижче, адже дим направляється вгору.
  •     При пожежі не спускайся у ліфті, бо може відключитися електрика.
  •     По можливості змочи якусь тканину, прикрий нею ніс і рот.
  •   Під час переходів через задимлені ділянки затримуй дихання. Варто 2-3 рази вдихнути дим - і можна знепритомніти через отруєння чадним газом, що призведе до загибелі.

Ознаки отруєння чадним газом

  •     запаморочення;
  •     блювота;
  •     головний біль;
  •     червоний колір обличчя;
  •     непритомність.

Перша допомога при отруєнні чадним газом

  • Постраждалого необхідно винести на свіже повітря.
  • Негайно викликати машину швидкої медичної допомоги за телефоном 103.
Якщо вогонь палає у коридорі, на сходах тощо, і неможливо вибратися назовні, залишайся у своїй квартирі, щільно зачини двері, затули щілини мокрими ганчірками, повісь ковдру, килим або будь-що інше.


В разі загоряння дверей твоєї квартири поливай їх зсередини водою. Якщо дим проникне до квартири, пересувайся якнайнижче до підлоги, там завжди є свіже повітря. Відчини вікно або розбий його вийди на балкон і голосно клич на допомогу.
Якщо потрібно когось витягнути з вогню, обв’яжися дротом (мокрою мотузкою), вручи вільний кінець кому-небудь. Зав'яжи рот і ніс мокрою хустинкою, накрийся мокрою ковдрою або змочи одяг водою і, пригинаючись якомога нижче, заходь у приміщення.

НЕ ДОПУСКАЙ ЖАРТІВ У ВИКЛИКАХ ПОЖЕЖНОЇ СЛУЖБИ!

ПАМ'ЯТАЙ: помилковий виклик може відвернути увагу пожежників від справжньої пожежі, і тоді може згоріти чийсь будинок або навіть загинуть люди.
В Україні встановлена кримінальна відповідальність як за навмисний підпал (позбавлення волі терміном до 10 років), так і за виникнення  пожежі через необережне  поводження. Крім того, відшкодування матеріальних збитків постраждалим від пожежі здійснюється людиною, яка спричинила пожежу, в повному обсязі. А це означає, що через дитячі пустощі з вогнем постраждають люди або згорять матеріальні цінності, та платити за все доведеться батькам!

З сайту  navshannja.blogspot.com


Правила поведінки на льоду

Зима - чудова пора відпочинку на льоду. Скільки радощів вона приносить! Забави на ковзанах, лижах, санчатах! Тому усі ми із задоволенням зустрічаємо цю пору року, іноді забуваючи про небезпеку, яку може приховувати лід, а саме тонкий лід. Щоб ні з ким не трапилося лиха, потрібно обережно поводитись на льоду. Найбільш небезпечна крига – перша та остання, адже така крига ще надзвичайно тонка, неміцна і не витримує маси навіть маленької дитини .
Ця інформація досить цікава: лід блакитного кольору - найміцніший, а білого - значно слабший.
Для однієї людини безпечним вважається лід синюватого або зеленуватого відтінку, товщиною більшою за 7 см.
Для групи людей безпечним є лід товщиною не менше, ніж 15 см. При пересуванні декількох людей по льоду треба йти один за одним на відстані.
При масовому катанні на ковзанах лід має бути товщиною не менше, ніж 25 см.
Перш ніж ступити на лід водоймища, дізнайся про товщину льодового покриву за допомогою довгої загостреної палиці (плішні) чи іншого подібного предмета, але обов'язково легкого, який ти вільно можеш тримати в руці.

Ніколи не перевіряй товщину льоду ударами ніг!

Під час руху по льоду слідкуй за його поверхнею, обходь небезпечні місця та ділянки з кущами і травою. Особливу обережність проявляй у місцях зі швидкою течією, джерелами, струмками та теплими стічними водами підприємств. Якщо лід недостатньо міцний, негайно зупинися і повертайся назад тим же шляхом, роблячи перші кроки без відриву від його поверхні.

Спробуємо з’ясувати, що трапляється з людиною, яка опинилася в холодній воді

У людини в крижаній воді перехоплює дихання, голову ніби здавлює залізний обруч, серце скажено б'ється. Щоб захиститися від смертоносного холоду, організм включає захист – починається сильне тремтіння. За рахунок цього організм зігрівається, але через деякий час і цього тепла стає недостатньо. Коли температура шкіри знижується до 30 градусів, тремтіння припиняється і організм дуже швидко охолоджується. Дихання стає все рідше, пульс сповільнюється, тиск падає. Смерть людини, що несподівано опинилася в холодній воді, наступає найчастіше через шок, що розвивається протягом перших 5–15 хвилин після занурення у воду або порушення дихання.

У випадку, якщо ти все ж провалилися під лід:

  • не піддавайся паніці, утримуйся на плаву, уникаючи занурення з головою;
  • клич на допомогу;
  • намагайся вилізти на лід, широко розкинувши руки, наповзаючи на його край грудьми і почергово витягуючи на поверхню ноги;
  • намагайся якомога ефективніше використати своє тіло, збільшуючи ним опорну площу;
  • вибравшись на лід, перекотися і відповзай в той бік, звідки ти прийшов, де міцність льоду вже відома.
Далі тобі необхідно переодягнутися. Якщо сухого одягу під руками не виявилось, треба викрутити мокрий і знову одягнути його. Щоб зігрітися, виконуй будь-які фізичні вправи. Можна розтертися сухою вовняною тканиною, потім необхідно сховатися в захищеному від вітру місці, добре укутатися, по можливості випити чогось гарячого.


Звичайно, треба завжди намагатися врятувати людині життя почесно, але перш ніж кинутися до того, хто провалився, тобі необхідно:
  • покликати (якщо це можливо) на допомогу дорослих;
  • знайти предмет, який можна кинути потерпілому (міцну палицю, мотузку, власний пояс, шарф, сумку або рюкзак, якщо вони без речей і мають довгу, міцно пристрочену лямку);
  • оцінити, наскільки далеко від берега опинився потерпілий, і чи є можливість без перешкод дістатися до нього.

Якщо ти впевнений, що зможеш (чи готовий) врятувати людину, то:

  •  крикни, що ти йдеш на допомогу;
  •  наближайся до ополонки поповзом, широко розкинувши руки;
  •  підклади під себе лижі, дошку, фанеру;
  •  обговори свої дії з постраждалим (домовся про команду, на яку потужним ривком ти будеш його тягнути, а він в цей час намагатиметься виштовхнути тіло на поверхню);
  •  не підповзаючи до самого краю ополонки, подай потерпілому палицю, жердину, лижу, шарф, мотузку, санки чи щось подібне і витягніть його на лід;
  •  витягнувши потерпілого на лід, разом із ним поповзом повертайся назад.
Звичайно, кожний нещасний випадок на льоду є індивідуальним, і розповісти про всі варіанти щодо дій під час порятунку неможливо, але, як показує досвід, найголовніше не панікувати і правильно оцінити обстановку. Отже, будь обережним, не ризикуй своїм життям! Не виходь на лід без дорослих!

З сайту  navshannja.blogspot.com



Правила безпечної поведінки з незнайомими людьми
Нагадуємо тобі, що перебуваючи на вулиці, у громадському місці, треба пам’ятати про деякі правила безпечної поведінки з незнайомими людьми.

На вулиці:

  • Будь ввічливим та привітним у спілкуванні з людьми. Така поведінка викликає позитивне відношення до тебе серед оточуючих.
  • Тримайся подалі від незнайомих людей, які поводять себе не добре, уникай будь-яких розмов із ними. Намагайся не відповідати на грубість і нахабство тим же. Краще промовчати або зробити влучне зауваження про невихованість грубіяна.
  • Не грайся на вулиці допізна.
  • Ніколи не йди гуляти на вулицю, не повідомивши батьків чи інших близьких тобі людей про те, куди ти ідеш і з ким.
  • Якщо ти загубив батьків у незнайомому місці, стій там, де ти загубився. Якщо ти не можеш їх знайти, звернись про допомогу до міліціонера чи інших дорослих.
  • Якщо ти відчуваєш, що хтось переслідує тебе, намагайся скритися від нього, але не заходь у безлюдні місця.
  • Ніколи не погоджуйся йти з незнайомими людьми до чужого під’їзду, підвалу або інших безлюдних місць.
  • Намагайся не показувати на вулиці серед великої кількості людей свої дорогі речі (мобільний телефон, гроші, інші коштовності).
  • Не приймай від незнайомих людей ласощі, подарунки.
  • Якщо біля тебе зупиняється авто і незнайома людина звертається з якимось проханням, головне – не підходь надто близько до машини. Якщо запитання тобі здаються сумнівними, то ввічливо скажи незнайомцю, що ти поспішаєш; ні в якому разі не сідай до машини, що б тобі не пропонували.
  • Якщо ти бачиш на вулиці, у транспорті коробку, сумку, згорток, пакет – не чіпай їх.

У під’їзді чи в ліфті:   

  • Перед тим, як увійти до ліфту, під’їзду, добре роздивись навколо.
  • Не заходь у ліфт із незнайомими, краще почекай чи йди пішки.
  • Якщо в ліфт сідає незнайома людина, то не повертайся до неї спиною, краще стежити за її діями.
  •  Якщо незнайомець увійшов до ліфта після тебе і ти боїшся їхати з ним, натисни кнопку «Стоп», і тоді двері кабіни не закриються.
  •  Якщо ти відчуваєш небезпеку під час руху ліфта, натисни кнопку «Виклик диспетчера» і розкажи диспетчеру ситуацію. Це відверне увагу незнайомця, а може, і зовсім злякає його.
  • Якщо на тебе напали у ліфті чи у під’їзді, голосно кричи про допомогу, дряпайся, кусайся й іншими діями відбивайся від нападника.
                                                                                                  З сайту  navshannja.blogspot.com

Немає коментарів:

Дописати коментар